Аптеронотус белокаймовий або чорний ніж (Apteronotus albifrons)

чорний ніж живе до 15 років

Аптеронотус белокаймовий (Apteronotus albifrons) або як його часто називають – чорний ніж, це одна з самих незвичайних прісноводих риб, яких любителі утримують в акваріумах. Люблять її за те що вона красива, цікава в поведінці і надзвичайно незвичайна. На батьківщині, в тропічних лісах Амазонки, місцеві племена вірять що в рибу ніж, після смерті вселяються духи предків, по цьому вона вважається священною.

Хоча вони можуть виростати досить великими, близько 40 см, вони залишаються дуже витонченими. Дещо полохливі за природою, аптеронотуси з часом адаптуються і починають поводитися сміливіше, аж до того що годується з рук.
У продовж довгого часу, усі аптеронотуси що надходять у продаж, експортувалися з Південної Америки, в основному з Бразилії. Але в останні роки їх стали успішно розводити в неволі, в основному в Південно-східній Азії, і натиск на популяцію в природі впав в рази.чорний ніж в послідній час розводиться в неволі

Проживання в природі

Риба чорний ніж, уперше була описана Карлом Линеем в 1766 році. Мешкає в Південній Америці, в Амазонці і її припливах. Аптеронотуса белокаймового так само називають – чорний ніж, а в англійській мові Black Ghost Knifefish – риба ніж чорна примара.
У природі живе в місцях з несильною течією і піщаним дном, в сезон дощів мігруючи в затоплені мангрові ліси. Як і більшість риб її виду, любить густо зарослі місця з множиною укриттів. У Амазонці, місця де мешкає аптронотус, погано освітлені і у нього дуже поганий зір. Що б компенсувати слабкість зору, белокаймовий робить слабке електричне поле навколо себе, за допомогою якого уловлює рух і об’єкти. Поле допомагає полювати і орієнтуватися, але крім того за допомогою електрики аптеронотус спілкується з собі подібними. Чорні ножі – нічні хижаки, які в річках полюють на комах, личинок, черв’яків і невеликих риб.

Зовнішній вигляд

Чорний ніж може виростати до 50 см і жити до 15 років. Тіло плоске і витягнуте. Немає спинного і черевних плавників, анальний тягнеться уздовж усього тіла до самого хвоста. Постійні хвилеподібні рухи анальним плавником, надають аптеронотусу особливу граціозність. Хоча вони виглядають дещо незграбно, але їх електрична навігаційна система і довгий анальний плавник, дозволяють дуже витончено переміщатися у будь-якому напрямі.
Виправдовуючи свою назву, аптеронотус вугільно-чорний, тільки на голові є біла смуга, яка йде так само уздовж спини. Так само дві вертикальні білі смуги на хвості.

peste-cutit-apteronotus-albifrons-Складність в утриманні

Рекомендується заводити досвідченим акваріумістам. Оскільки у чорного ножа немає луски, він дуже чутливий до хвороб і вмісту у воді лікувальних препаратів. Рекомендовано встановити зовнішній фільтр з уф-стерилізатором, що зменшить шанс на розвиток хвороби. Так само риба чутлива до параметрів води і їх змін.
Як і багато подібних риб, аптеронотус белокаймовий полохливий і нерішучий, особливо в новому для себе акваріумі. Ще одна складність в тому що це нічний хижак, і годувати його необхідно вночі або на заході.

Годування

Чорні ножі – хижі риби. У природі активність настає в нічний час, коли вони полюють на комах, черв’яків, равликів і дрібну рибу. У акваріумі їдять живий або морожений корм, наприклад мотиля, м’ясо креветок, артемию або люлешник, рибне філе, можна так само привчити до різних пігулок і гранул. Так само будуть полювати на дрібну рибу, якою можна годувати ножів.
Годувати краще у вечірній або нічний час, але у міру звикання можуть годуватися і вдень, навіть з рук.

Утримання в акваріумі

Велику частину часу проводять ближче до дна. Дорослий чорний ніж це велика риба, для якої потрібний великий акваріум. Краще тримати в акваріумах від 400 літрів і більше. Обов’язковий потужний зовнішній фільтр, з уф-стерилизатором в комплекті. Риба робить багато відходів, їсть білкову їжу і чутлива до якості води. Використання такого фільтру допоможе вирішити безліч проблем, у випадку якщо ви забули прибрати залишки корму, наприклад.
Грунт – пісок або дрібний гравій. Важливо що б було багато затишних місць і укриттів, де аптеронотус белокаймовий може ховатися вдень. Деякі акваріумісти використовують прозорі трубки, де риба почуває себе у безпеці, але її при цьому видно. Велику частину дня вони проводитимуть в укритті. Бажано завести плаваючі рослини, для створення напівтемряви і створити в акваріумі середню по силі течію.
Параметри води : температура від 23 до 28С, ph: 6.0-8.0, 5 – 19 dGH.

riba-nozhРозведення (розмноження)

Для розведення чорного ножа потрібний акваріум від 400 літрів. На нерест необхідно відсаджувати одного самця і двох-трьох самиць. Після формування пари, самиць, що залишилися, необхідно відсадити. Пару годувати кормами з високим вмістом білку. Температура води – 27 °С, рН 6.7. Пара нереститься вночі, на грунт і важливо спостерігати кожен ранок – чи не стався нерест. Після нересту самицю треба відсадити, а самець залишається – охороняє ікру і обмахує її плавниками. Як правило, мальок викльовується на третій день, після чого самця так само можна відсадити. Після того, як мальок виклювався, два дні він живиться за рахунок жовткового мішка, і годувати можна починати на третій день. Стартовий корм – інфузорія. На десятий день можна перекладати малька на наупилию артемии, годування три рази в день. Через деякий час малька можна починати підгодовувати різаним люлешником, важливо годувати невеликими порціями і часто.

www.rybkinet.com.ua

також читають: Сомик пунктирний (Aspidoras pauciradiatus)

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *