Лялиус червоний (Colisa lalia)

рибка colisa_lalia

Риба лялиус (латинська назва Colisa lalia) – невелика прісноводна акваріумна рибка сімейства Belontiade, що користується популярністю у акваріумістів і полягає в близькій спорідненості з гурамі.

Представники сімейства Белонтиві відрізняються не тільки яскравим забарвленням, а і своєю унікальною здатністю дихати атмосферним повітрям, завдяки спеціальному органу, розташованому в поглибленнях над зябрами з обох боків голови, від чого і отримали іншу назву – лабіринтові.

лялиус червонийПриродним середовищем існування виду є річки Індії, Тибету і Бангладешу, такі як Ганг і Брахмапутра, а також нижню течію річки Іраваді. Як правило, Colisa lalia воліє прогріте сонцем мілководдя з густими заростями, також, її нерідко можна зустріти на затоплених рисових полях.
Вперше акваріумні рибки ляліуси були відкриті і описані шотландським зоологом в 1822 році.

В Європу їх завезли в 1869 році, а в Париж в 1874 році, і лише в 1903 році німецька фірма зайнялася великим, масовим імпортом риб відомим розводчикам по всьому світу.

Лялиус червоний – невеликих розмірів, довжиною всього 5-6 см, має високе, овальне, стисле з боків тіло. Анальний і спинний плавці подовжені біля основи, а черевні розташовуються перед грудними. Всі плавці, крім черевних, забарвлені відмінною червоною облямівкою.

Тіло прикрашене поперечними, що чергуються смугами червоного і синьо-зеленого кольору, які плавно переходять на плавники. Досить просто розрізняються особи за статевою ознакою: самці більші і значно яскравіші, мають загострені кінці плавників. Лялиуси самки характеризуються плавниками округлої форми.

Умови утримування Colisa lalia

Рибки відмінно розвиваються в неглибоких, теплих, добре освітлених і густо засаджених рослинами акваріумах. Наприклад, добре підійдуть кущики гигрофили. Не менш важливі плаваючі рослини, наприклад, елодея, сальвінія, ряска, які самець буде використовувати для спорудження гнізд або інших укриттів. Для однієї пари особин цілком достатньо невеликої ємності об’ємом від 15 до 20л з висадженими кущиками ехинодоруса, валліснеріі або криптокорини.

Так як самці досить агресивні до собі подібних, і кожен буде захищати свою територію, утримувати кілька пар можна лише при наявності досить просторого акваріума, не менше 60л, самок повинно бути більше ніж самців. Температурний режим води не повинен бути нижче 20ºС, хімічний склад не має великого значення, але міняти воду слід часто. Завдяки наявності лабіринтового органу, рибка може цілком комфортно себе почувати у водоймах бідно насичених киснем. Акваріум необхідно купувати з кришкою, щоб риби, які будуть дихати атмосферним повітрям, не застудилися, адже температура в приміщенні може бути нижче допустимої. Навіть за оптимальних умов утримання, період життя риби невеликий, всього 2-3 роки.

colisa_laliaГодування в акваріумі

Риби невибагливі до їжі, практично всеїдні, але воліють вживати живий корм. Розмір корму повинен бути як можна дрібніший, інакше риба може вдавитися.

Якщо риби утримуються у відкритих акваріумах, можна помітити, як вони бризкають водою, намагаючись збити дрібних комах які пролітають повз. Рекомендується час від часу підгодовувати вихованців рослинними кормами, підійде шпинат, салат і різні водорості.

Сумісність

Лялиуси червоні сумісність мають дуже широку – практично з усіма миролюбними акваріумними рибками, такими, як гуппі, неони, даніо реріо і т. п., але не слід поміщати їх разом з неспокійними сусідами, начебто барбусів, астронотусів, так як, маючи «недовірливий» характер, риби легко лякаються. Якщо ж риби утримуються кількома парами, вони будуть збиватися в зграйку, і таким чином стануть менш боязкими.

рибка colisa_lalia Розведення _ розмноження Colisa lalia

Ідеальним періодом для розведення є квітень-травень. Статевозрілих самців і самок, у віці 4-5 місяців, для стимуляції нересту, на 1-2 тижні, розсаджують по різних акваріумах, після чого поміщають в засаджений рослинами акваріум ємністю до 20л. Воду слід використовувати м’яку, краще всього кип’ячену, насичену киснем і підігріту до 30ºС. Нерестовик повинен обов’язково прикриватися кришкою, так як самець у збудженому стані може запросто вистрибнути. Самець самостійно зводить гніздо з плаваючих рослин і заганяє туди самку. Метання ікри відбувається в декілька заходів, при цьому самиця відкладає до 800 ікринок. Самець самостійно доглядає за потомством, яке з’являється вже на 2 день. Мальки лялиуса червоного починають самостійно живитися дрібною живою їжею через 5-6 днів, після чого самця можна повертати в загальний акваріум. Якщо мальків багато, бажано їх розділити, щоб найменші могли повноцінно харчуватися. Яскраве забарвлення у мальків виявляється через 1,5-2 місяці, тоді і можна буде відрізнити самця від самки.

АКВАРІУМНІ РИБКИ

 

 

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *