Рак Ябби (Cherax destructor Yabbie) або Ябби руйнівник

рак Cherax Destructor

Cherax Destructor Yabby, Ябби Руйнівник або Австралійський синій рак.

Родом Ябби Руйнівник, як видно з назви, з Австралії, де населяє річкові заплави, вири, болота, ставки та інші водойми.

Раки Destructor бувають різного кольору: коричнево-сірого, блакитного та інших відтінків, залежно від місця проживання і умов, але тільки яскраво-сині Yabby здобули популярність серед любителів акваріума.

Дорослий рак Cherax Destructor, дуже гарний, яскраво-синій монстр досягає в довжину 18 сантиметрів, закутий в міцну хітинову броню і з велетенськими клешнями, не залишить байдужим практично нікого.

синій рак руйнівникПОВЕДІНКА РАКА ЯББИ

У “звичайному режимі” рак Destructor пересувається по дну за допомогою ходильних ніг, виставивши клішні і орієнтуючись у просторі, використовуючи досить довгі помітні вусики-антени. Однак зір у раку Yabby теж гарний, на відміну від більшості донних мешканців, до того ж, експериментально встановлено, що рак здатний “впізнавати” своїх родичів, з якими зустрічався раніше, місця проживання, та й взагалі він значно “розумнішими”, ніж вважалося раніше.

При виявленні небезпеки рак відразу приймає загрозливу позу, підвівшись на ногах і виставивши вперед розкриті клешні. Якщо ж ворог не відступає або помітно сильніший, то Yabby здійснює блискавичний рух хвостом і досить прудко утікає в товщі води, при цьому чітко орієнтуючись у просторі і вибираючи найбільш безпечні місця.

“Проживати” рак Cherax Destructor воліє поодинці, викопуючи собі притулок під каменем або корчем і облаштовуючи його за своїм смаком. Виходить з дому на пошуки їжі, в основному вночі, та ще гуляє в період розмноження, шукаючи собі пару.

ОПИС ТА БУДОВА ЯББИ

Тіло рака Cherax Destructor Yabby складається з трьох частин: головогруди (на якій розташовуються ходильні ноги, лапи, ногощелепи, рот, очі і вусики, а всередині власне всі життєважливі органи (печінка, серце, шлунок), черевця з пасоподами (плавальні ноги) і хвостом, що складається з розходящим віялом пластин.

Ходильні ноги служать для пересування рака по дну, ногощелепи – для захоплення їжі і доставки її до рота, а клешні рак Yabby використовує для риття нір, переміщення ґрунту і різних предметів, та ще для самозахисту і битв з собі подібними.

До речі, риющий спосіб життя рака і викликав, власне, появу одного з його назв – Destructor (руйнівник).

Тіло рака Yabby Destructor покрите твердим покривом – хитиновим панциром, який захищає тварину від каліцтв. Однак рак росте і з часом панцир стає йому малий – приходить час линьки. Рак повністю скидає старий покрив і чекає поки затвердіє новий, більшого розміру. У цей період рак Yabby м’який і дуже вразливий, це є найбільш небезпечним у його житті, тому перед линянням рак намагається сховатися в затишне місце і спокійно перелиняти, уникнувши небезпеки бути з’їденим рибами або ж власними побратимами, які не проти поласувати родичами. Однак якщо рак Cherax Destructor втратить клешню або ногу то в нього через 2-3 линьки відросте нова кінцівка такого ж розміру – здатність до регенерації у раків розвинена досить сильно. Молодий зростаючий рак линяє часто, з віком кількість линьок зменшується, а час між ними збільшується. Живуть раки Destructor до 10 років.

рак DestructorХАРЧУВАННЯ

Живиться рак Destructor всім, що знаходиться на дні водойми: личинками комах, мертвою рибою, згнилим листям і рослинністю, загалом все, що потрапляє в зону його проживання. Годують раків Yabby в акваріумах мотилем, трубочниками, дафніями, артеміями. Чималу частку в раціоні повинні складати корми рослинного походження. Підходять і таблетовані корми для донних риб відомих фірм виробників. Так само в лінійці кормів деяких фірм виробників є спеціалізовані корми для раків і крабів. Можна давати ракам Yabby Destructor моркву і гарбуз, але невеликими порціями і стежити щоб корм не залишався не з’їденим.

УТРИМУВАННЯ ЯББИ

В акваріумі рак Cherax Destructor веде себе так само, як і в природі, тобто повністю переобладнує всі предмети на свій розсуд, тому “дизайн” рачиного акваріума, це камені, корчі, різні укриття. Дуже корисні в акваріумі з цим видом раків сухе листя дуба або мигдалю (мікрофлора, що утворюється на них служить прекрасною їжею для раків і створює умови близькі до природних).

Краще надати парі раків акваріум побільше, літрів 200 – 300, тоді Ябби і зростатимуть швидше, і розмножуватися. Однак, цілком нормально вони почуваються і в порівняно невеликому акваріумі (літрів 70 – 100 на пару).

Обов’язковою умовою для утримання раків Ябби є аерація акваріума, так як раки дуже чутливі до вмісту кисню у воді і при його недоліку спробують залишити акваріум, а якщо це неудастся – то можуть і загинути. Насичення води киснем має бути постійним, особливо влітку, при високій температурі, бо, як відомо, чим вище температура води, тим менше вона буде містити кисень. До речі, діапазон температур для життя Destructor Yabby досить широкий – від 16 до 28 градусів за Цельсієм, однак, чим вище температура, тим швидше проходять в рачїм організмі всі процеси і тим коротше життя рака.

рН для утримання раків Destructor краще в межах 7-7,5, жорсткість води середня – 10 і вище, ракам Cherax Destructor необхідно достатній вміст у воді кальцію та інших мінералів, з яких будується хітиновий панцир.

Досить чутливі раки Destructor до вмісту амонію у воді і можуть намагатися вийти з акваріума, якщо якість води їх не влаштовує, хоча, на відміну від деяких інших видів раків, Yabby, в основному, донний мешканець, схильний більше до риття нір, ніж до подорожей.

Підмінювати воду в акваріумі потрібно, в середньому 25% на тиждень, проте раки витримують досить довго і без підміни води, можуть пристойно “поголодувати”, загалом істоти вони досить невибагливі, але зловживати цим, природно, не варто.

В акваріумі з раками Destructor можна утримувати і риб (найкраще підходять живородки: гуппі, пецилії і т. д), Yabby зовсім не прагнуть полювати на них, але навіть якщо випадково рак пообїдає гуппі, то на загальній кількості популяції це ніяк не позначається.

Прекрасно уживаються раки і з креветками Неокаридинами, знову ж таки не виявляючи до них жодного інтересу в гастрономічному плані.

Істотним недоліком утримування раків Destructor є неможливість суміщення з живою рослинністю,так як вони спочатку викопують рослини, а потім з’їдають їх, однак спостереження за цими цікавими істотами і позитивні емоції, випробувані при цьому, компенсують цей недолік.

рак Cherax Destructor РОЗВЕДЕННЯ _ РОЗМНОЖЕННЯ РАКІВ ЯББИ

При переміщенні в новий акваріум раки Yabby Destructor спочатку конфліктують (ділять водойму), потім, як правило, кожен знаходить собі притулок, облаштовує його і чвари припиняються. Починається знайомство: Ябби ходять в гості один до одного, і якщо в акваріумі містяться різностатеві особини, то недалекий той день, коли вдасться спостерігати появу молоді.

Відрізнити самку від самця, особливо в молодому віці, непросто. У дорослих раків самець має набагато більші і потужніші клешні, а у самки більш широке черевце і хвіст. Якщо акуратно перевернути рака, то біля основи останньої пари ходильних ніг самця можна помітити своєрідні шипи, у самки ж такого не спостерігається.

Існує думка, що Yabby для розмноження потрібна низька температура (16-18 градусів за Цельсієм), частково це так, зниження або швидкий стрибок температури стимулює розмноження раків Destructor. Насправді ж розмноження відбувається при температурі 18-20 градусів, так і при температурі 24-25 градусів за Цельсієм.

Для розведення можна утримувати, як пару раків Yabby, так і одного самця на 2-3 самки. Самець починає “доглядати”, тобто, ловити самку по всьому акваріуму, намагаючись схилити її до співжиття”. Коли самка готова, то вона витягує вперед клешні і лягає на бік або на спину, а самець утримує її клешні своїми стільки скільки потрібно. Так і відбувається спарювання. В середньому через 2-3 тижні під черевцем самки Yabby на плеоподах з’являється темно-оливкового кольору ікра, самка підтискає хвіст і ховається в притулок, зрідка роблячи плеоподами зворотно-поступальні рухи що б забезпечити достатній доступ кисню. Іноді самка рака Destructor виходить за кормом, та й то ненадовго. Самець, побачивши залишений притулок самки, акуратно, але наполегливо, клішнями буде заганяти її назад в укриття.

Через деякий час з ікри з’являються маленькі рачки. Перший час це швидше личинки рачків, які раніше прикріплені до плеоподів самки. Незабаром маленькі рачата починають потихеньку покидати рідну домівку, але далеко, спочатку, не йдуть, тримаючись в укритті разом з мамою і, в разі небезпеки, ховаючись під батьківським черевцем. У цей час вони починають досліджувати околиці в пошуках корму, тому ідеальним варіантом облаштування нерестового акваріума була б ємність наповнена всілякими укриттями і сухим листям дуба або мигдалю, бактеріальна флора, заселяюща акваріум, теж служить відмінним кормом, так само в цей період бажано кинути в акваріум інші корми (наприклад мороженого циклопа, артемію та інші).

Через деякий час рачата линяють, стають більші і розходяться по всьому акваріуму. Незважаючи на розмір вони вже досить спритні і зловити їх сачком зовсім непросто. Їдять молоді рачки Yabby дуже добре, так само, як і дорослі раки, і ростуть дуже швидко при линянні збільшуючись в розмірах вдвічі. Головну небезпеку в цей час вони становлять одне для одного, оскільки під час линьки схильні до канібалізму, і чим більше щільність посадки, тим більшій кількості раків Yabby загрожує небезпека. Батьки ж раків Cherax Destructor Yabby дуже дбайливі і потомство зовсім не ображають.

АКВАРІУМНІ РИБКИ

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *