Астронотус, оскар або павине око (Astronotus ocellatus)

Астронотус (Astronotus ocellatus) – акваріумна рибка сімейства цихлид або цихлових (Cichlidae).
Інші назви: астронотус-оскар, астронотус глазчатий, павине ок.

Ареал

У природі Астронотуси зустрічаються у басейнах річок Амазонки і верхніх припливах Парани і Парагвая. У Нашу країну уперше завезені в 1958 році. Попри те, що ця риба зростає до досить великих розмірів, вона все одно є дуже популярною у акваріумістів всього світу.

Зовнішній вигляд і статеві відмінності

У Астронотуса – оскара витягнуте в довжину і сильно сплощене з боків тіло. Голова у цієї риби велика з опуклим лобом, що виступає, очі великі виразні. Рот великий кінцевий, губи потовщені. Анальний і спинний плавники довгі, що сходяться у хвостового плавника, утворюючи при цьому акуратне “віяло”. Нині є велика кількість колірних варіацій, але найпоширенішим все ж являється природне забарвлення: на темному фоні мідний малюнок, а також альбиносний варіант мідний візерунок на молочно-білому фоні. Самця від самиці відрізнити досить складно, статеві відмінності проявляються під час нересту: у цей момент у самця яскраво виражений невеликий сімяпровод, а у самиці з’являється яйцеклад. У природному місці існування може зростати до 45 см і важити близько 1,5 кг, в неволі розмір не перевищує 25 см (розмір залежить від об’єму акваріума в якому міститися риби). У неволі живуть довго, до 18 років (тривалість життя сильно залежить від умов утримання).

astronotus ocellatus XLУмови утримання

Астронотус миролюбна, спокійна і досить полохлива риба. Схильна до стресів від нападок задиристих сусідів. Проте, незважаючи на свій миролюбний характер, деякі дрібні рибки (наприклад, соми і гиринохейлуси), можуть бути з’їдені великим астронотусом, як правило це відбувається в “розвантажувальні” дні. Тому рекомендується містити зграю астронотусов з 5-7 особин в окремому видовому акваріумі, або в сусіди вибирати також великих акваріумних риб (наприклад сомів-синодонтисів, анциструсов, великих цихлазом). Астронотуси звикають до своїх хазяїв і легко їх упізнають, навіть дають себе погладити. Для утримання Астронотусов рекомендується використати акваріум об’ємом від 100 літрів на одну особину. Декорувати акваріум треба корчами без гострих країв (щоб риби не поранилися), великими гладкими каменями і декількома горщиками з рослинами. Акваріум слід щільно закривати кришкою, устаткування надійно закріплювати, терморегулятор слід прикривати захисним кожухом. Ці обережності потрібні, оскільки в нападах паніки астронотус частенько б’ється об стіни і намагається вистрибнути з акваріума. Для оптимального утримання астронотусов параметри води мають бути: жорсткість до 25°, рН 6-8, температура 23-24°С зимою і до 30°С літом. Потрібна хороша фільтрація (краще всього застосовувати механо-биологический тип фільтрів), щедра аерація і щотижнева підміна води до 30% від об’єму акваріума. Астронотуси можуть легко підчепити ихтиофтириус (найбільш схильні до цього захворювання селекційні форми). Лікують комбінацією малахітової зелені і формаліну. Живиться астронотус глазчатый різаною морською рибою, нарізаним бичачим серцем, дощовими черв’яками, дрібними комахами і їх личинками. Так само не відмовляється від сухого корму (бажано в гранулах для великих цихлид ) зі вмістом білку від 40%. Схильний до обжерливості, бажано влаштовувати “розвантажувальний” день.

astronotus ocellatus 769Розведення (розмноження)

Розведення астронотуса-оскара можливо після досягнення їм статевій зрілості, в 1,5 року. Для розведення астронотусов потрібний акваріум об’ємом не менше 300 літрів з хорошою фільтрацією. В якості субстрату використовують великі гладкі камені, які поміщаються на дно нерестовика. У нерестовик поміщають не менше 5-6 статевозрілих особин (це треба щоб утворилася пара). Після створення, пара тримається окремо, в деякому віддаленні від інших особин. В якості стимуляції можна використати різноманітне і щедре годування, а також підвищення температури води в нерестовику на 3-4 °С і регулярна її підміна. Через 10-12 днів після того, як риби стали очищати вибраний під кладку камінь, починається власне нерест. Самиця астронотуса відкладає до 400 білувато-каламутних ікринок, неправильно-округлої форми і 1,5 мм в діаметрі. Щоб підвищити шанси отримання потомства слід помістити камінь з кладкою в інкубатор. В цьому випадку наступний нерест відбудеться через три тижні. Період інкубації складає 4-5 діб. На 8-10 день мальки починають плисти і живитися. Стартовий корм – артемия, на 15 день можна також додати тетрамін, а через 17-20 днів перекласти на гранули і пластівці.

www.rybkinet.com.ua

також читають: Атиопсис молуккский (Atyopsis moluccenis)

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *